Jak wybrać nazwę dla firmy?
Wybór nazwy dla firmy jest ważnym etapem procesu zakładania biznesu i nie warto tego lekceważyć. Nazwa może bowiem stanowić o wizerunku firmy i pomagać budować rozpoznawalność. Oto kilka wskazówek, jak wybrać nazwę dla firmy:
- Skróć nazwę do prostych słów. Nazwa firmy powinna być łatwa do zapamiętania i wymówienia. Unikaj długich i skomplikowanych nazw. Warto tu wziąć pod uwagę, że nazwy oparte o znane słowa, które mają swoje znaczenie, będą lepsze niż nowo tworzone nazwy własne.
- Skoncentruj się na wartościach i celach firmy. Nazwa firmy może odzwierciedlać wartości i cele firmy. Przykładowo, jeśli firma działa w branży ekologicznej, można wybrać nazwę, która kojarzy się z ochroną środowiska.
- Ważne! Sprawdź, czy nazwa jest już zajęta. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru nazwy firmy, warto upewnić się, że nie jest już zajęta przez inną firmę. Można to zrobić poprzez wyszukiwanie w internecie. Jeśli dana nazwa jest już użyta, to sprawdź, czym zajmuje się dana firma i gdzie ma swoją siedzibę, by określić, czy będziecie stanowić swoją konkurencję.
- Upewnij się, że nazwa jest unikalna. Nazwa firmy powinna być unikalna, aby uniknąć konfliktów z innymi firmami i zarejestrować ją w urzędzie patentowym. Można to zrobić poprzez sprawdzenie, czy nazwa jest wolna w rejestrze handlowym.
- Upewnij się, że nazwa jest dostępna dla domeny internetowej. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby nazwa firmy była dostępna jako domena internetowa. Sprawdź, czy domena internetowa jest dostępna i w jaki sposób można ją zarejestrować.
Jak wybrać domenę dla swojego sklepu internetowego?
Wybór odpowiedniej domeny dla swojego sklepu internetowego jest o tyle istotny, że z czasem bardzo trudno taką domenę zmienić. Wymiana domeny na nową może mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na wypracowany ruch i pozycję w sieci. Oto kilka wskazówek, jak wybrać dobrą domenę dla swojego sklepu internetowego:
- Domena sklepu internetowego powinna być krótka i łatwa do zapamiętania. Wybierz prostą nazwę, która jest łatwa do podyktowania przez telefon i do użycia na wizytówkach czy innych materiałach marketingowych. Unikaj długich i skomplikowanych nazw.
- Domena powinna być związana z nazwą sklepu. To pozwoli potencjalnym klientom łatwiej znaleźć Twoją stronę w internecie, bo tego typu wyszukiwanie po nazwie jest najbardziej intuicyjne.
- Wybierz domenę, która jest unikatowa i wyróżniająca się spośród innych sklepów internetowych. To może pomóc Twojemu sklepowi zyskać rozpoznawalność wśród klientów.
- Wybierz odpowiednią końcówkę dla swojej domeny. Najczęściej używanymi końcówkami są .com, .pl, .eu, .net, ale są też inne, np. .shop, .store, .online. Wybierz końcówkę, która najlepiej pasuje do Twojego biznesu. W Polsce oczywiście najbardziej popularną końcówką będzie “.pl”. Warto tutaj rozważyć planowany zasięg geograficzny sklepu.
- Domena sklepu internetowego nie powinna zawierać znaków specjalnych. Unikaj używania znaków specjalnych, takich jak myślniki, cyfry i podkreślenia w domenie. Mogą one sprawić, że Twoja domena będzie trudna do zapamiętania i wprowadzić klientów w błąd.
Co zrobić jeśli pojawia się potrzeba zmiany domeny strony internetowej?
Zmiana domeny strony internetowej to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania kilku kroków, aby zminimalizować wpływ na pozycjonowanie i ruch na stronie. Najlepiej tego typu działań po prostu nie robić. Dlatego właśnie tak ważne jest dokonanie dobrego wyboru na etapie wybierania nazwy i domeny dla sklepu, kiedy robimy to po raz pierwszy. W ten sposób zmiana domeny nie będzie konieczna. Jeśli jednak taka potrzeba wystąpi, oto kilka wskazówek, jak zmienić domenę strony internetowej:
- Przeniesienie treści na nową domenę: Przenieś całą zawartość ze starej domeny na nową, włącznie z tekstem, obrazami i plikami. Upewnij się, że treść na nowej domenie jest identyczna jak na starej.
- Przekierowanie starej domeny na nową: Ustaw przekierowanie 301 z poprzedniej domeny na nową. Przekierowanie to przekieruje użytkowników na nową stronę, a także powiadomi wyszukiwarki, że strona została przeniesiona na nową domenę.
- Zaktualizuj adres URL na wszystkich stronach i materiałach marketingowych, takich jak wizytówki, broszury, ulotki, itp.
- Zaktualizowanie mapy strony XML: Zaktualizuj mapę strony XML w narzędziach Google Search Console i Bing Webmaster Tools.
- Monitorowanie ruchu na stronie: Monitoruj ruch na stronie przez kilka tygodni po zmianie domeny, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i ruch na stronie nie spadł znacząco.
Proces migracji sklepu internetowego na nową domenę jest zawsze ryzykownym przedsięwzięciem. Warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, bo źle przeprowadzona tego typu migracja może bardzo drogo kosztować. Koszt ten objawi się przede wszystkim w postaci utraconego ruchu, a co za tym idzie – utraconych klientów i zakupów. Jeśli mieści się to w budżecie, najlepiej skorzystać w takim przypadku z pomocy agencji SEO, która pomoże monitorować proces i wykona odpowiednie działania w celu upewnienia się, że wyszukiwarki odnajdą sklep pod nowym adresem.