Druk – używany profil to CMYK
W ten sposób otrzymujemy kolory w druku. Są trzy podstawowe kolory, których używamy: cyan (ostry niebieski), magenta (wściekły różowy) i żółty. Czwartym kolorem jest czarny (black), który został dodany na dokładkę, aby przyciemniać otrzymane mieszanki. Stąd nazwa tego profilu kolorystycznego C(yan) M(agenta) Y(ellow) (blac)K. Mieszając te cztery kolory możemy otrzymać dowolny inny kolor i jego odcień. Dla przykładu: jeśli weźmiemy jedną porcję magenty i dodamy taką samą porcję żółtego (100% magenta +| 100% yellow) otrzymamy czerwień. Jeśli z tej mieszanki odejmiemy nieco magenty (damy tylko 60%) zamiast czerwonego otrzymamy pomarańczowy. Prościzna, no nie?
Używając tego systemu kolory powinny być identyczne w każdej drukarni. Jednak te kolory, które wybrał ci projektant w projekcie ulotki, nie będą wyglądać tak samo po wydrukowaniu jak podczas prezentacji projektu na ekranie komputera. Dlaczego tak się dzieje? Czy gdzieś popełniono błąd? Nie, to zupełnie normalne. Dzieje się tak ponieważ monitory używają innego profilu kolorów. Co to oznacza?
W druku do otrzymywania kolorów używamy farb, które nanosi się na papier. W monitorach natomiast do wytworzenia kolorów używane są światła. A jest oczywista różnica między farbą na papierze a światłem. Choćby ta podstawowa, że papier z nadrukowaną farbą nie świeci, podczas gdy monitor i owszem.
Kolory na monitorze: profil RGB
Dodatkowo na różnicę między kolorami na monitorze i wydruku wpływ ma inny profil kolorystyczny używany przez urządzenia elektroniczne. Choć podstawowa zasada jest taka sama to profil RGB w procesie tworzenia kolorów wykorzystuje tylko trzy kolory: czerwony (Red), zielony (Green) i niebieski (Blue). Tutaj ponownie pierwsze litery angielskich nazw dają nam nazwę profilu R+G+B.
W druku zazwyczaj nie stosuje się białej farby, bo to po prostu kolor papieru, czyli w praktyce to dziura w nadruku, przez którą widać papierowe tło. Czarny kolor natomiast w teorii to 100% każdego koloru (C100% M100% Y100%). W praktyce tak się jednak nie robi, bo papier nie przyjąłby dobrze takich ilości farby i stąd wykorzystanie owego czwartego dodatkowego koloru gotowej farby jaką jest czerń. W przypadku RGB kolory otrzymuje się odwrotnie: biel to 100% natężenie wszystkich świateł (R100% G100% B100%), podczas gdy czerń to brak światła, czyli ciemność jak w pokoju, w którym wyłączysz lampę. Jak widzisz (mimo zgaszonego światła) różnice między tymi dwoma profilami są dość spore. Nic więc dziwnego, że kolory będą wyglądać inaczej.
No dobra, ale…
Dlaczego kolory wyglądają inaczej na różnych monitorach?
Z pewnością byłeś kiedyś w sklepie ze sprzętem RTV, gdzie można się przechadzać między regałami oglądając różne wystawione na sprzedaż sprzęty. Wiele z monitorów jest włączonych, by zaprezentować ich możliwości klientom. Można wówczas łatwo zauważyć różnice między poszczególnymi sprzętami: mają różne ustawienia, są zrobione przy użyciu nieco innych technologii. Profesjonalni projektanci używający monitorów w swojej pracy spędzają długie godziny, by dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb, tak by najlepiej oddawał kolory. Używają także specjalnej techniki zwanej kalibracją, by zakupiony sprzęt odpowiednio ustawić.
Większość ludzi jednak nie ma odpowiedniej wiedzy na ten temat i zakupiony monitor na zawsze pozostaje z domyślnymi ustawieniami. To oznacza, że nawet jeśli twój sprzęt jest odpowiednio i właściwie skalibrowany, twoi klienci niekoniecznie obejrzą twoją firmową stronę internetową dokładnie w takich samych kolorach, bo będą ją przecież oglądać na swoim własnym nieskalibrowanym sprzęcie. Dlatego nie powinieneś pokładać zbyt dużego zaufania w tym co widzisz na monitorze.
Smutna prawda na koniec
Jak zatem dobrać kolory na potrzeby druku na etapie projektowania? Najlepiej zaufaj tutaj swojemu projektantowi. Używamy takich specjalnych książeczek z kolorami, zwanych wzornikami, w których możemy sprawdzić jak dany kolor wygląda po wydrukowaniu. Oczywiście ty także możesz skorzystać z takiego wzornika. Jeśli jednak współpracujesz z grafikiem zdalnie, ten nie będzie w stanie pokazać ci koloru we wzorniku. Od razu zaznaczę, że robienie zdjęcia nie zda tu egzaminu 😀 z powodów, które opisałam powyżej. Ale możesz wybrać się do najbliższej drukarni, gdzie będą mieli identyczne wzorniki i tam możesz sprawdzić jak prezentuje się dany kolor (kolor wskażesz korzystając z kodu koloru podanego ci przez grafika). Możesz także wykonać wydruk próbny (ale nie na drukarce biurowej, bo te także nie korzystają z takich tuszy jak w drukarniach i wykorzystują profil RGB, czyli mają tusze w trzech podstawowych kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim).
No cóż, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo, co? 🙂