Praca zdalna, choć przynosi wiele korzyści, jak większą elastyczność i swobodę w wykonywaniu obowiązków, może również prowadzić do osamotnienia. Z powodu braku bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, praca zdalna może wpływać na stan emocjonalny i prowadzić do poczucia izolacji. Czy można sobie jakoś radzić z osamotnieniem podczas pracy zdalnej?
Nie będzie to raczej nic odkrywczego, jeśli stwierdzę, że zwalczyć osamotnienie można, przede wszystkim przestając być samotnym. Nie jestem psychologiem, nie mam żadnych podstaw do udzielania rad w zakresie zdrowia psychicznego. To, co napiszę dalej, będzie jedynie opisem moich własnych doświadczeń i wniosków, do których doszłam. Wiem natomiast, że poczucie osamotnienia jest ogromnie obciążające i niszczące. Jesteśmy istotami społecznymi. Inni ludzie, nawet jeśli w sumie nas wkurzają, dają nam jednak pewne poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Kiedy idziesz bez przewodnika, każda droga będzie mieć 100 mil.
To, co mnie dotknęło najbardziej to niemożność czerpania inspiracji i uczenia się dzięki doświadczeniom innych. Warto się uczyć od innych. Cokolwiek planujesz, z jakimkolwiek biznesowym problemem się zmagasz, z pewnością nie jesteś w tym pierwszy. Jest wysoce prawdopodobne, że wiele osób już zmagało się z tego typu zagadnieniem i są na to wynalezione i przetestowane skuteczne rozwiązania. Jeśli prowadzisz biznes samotnie i nie masz z kim wymieniać swoich przemyśleń, być może niepotrzebnie wynajdujesz koło od nowa.
Bierz udział w spotkaniach online z innymi przedsiębiorcami
Jeśli nie jesteś w swojej firmie jedyną osobą, to nawet gdy pracujecie całkowicie zdalnie, warto zadbać o regularne spotkania i rozmowy. Czy to w trybie online, czy na prawdziwej kawie. Regularny kontakt ze współpracownikami może pomóc Ci w poczuciu przynależności do zespołu i zmniejszyć poczucie osamotnienia. Skorzystaj z dostępnych narzędzi komunikacyjnych, takich jak Slack, Skype lub Zoom, aby utrzymywać kontakt z innymi. Możesz również regularnie organizować wirtualne spotkania lub rozmowy telefoniczne, aby porozmawiać o bieżących sprawach związanych z pracą lub po prostu na luzie porozmawiać.
W przypadku, gdy w Twojej firmie jesteś sam, nadal możesz sięgnąć po tego typu rozwiązanie. Zapewniam Cię, że nie jesteś jedynym przedsiębiorcą, który zmaga się z tego typu negatywnymi odczuciami. Rozejrzyj się wśród swoich znajomych i zorganizuj małą grupę wsparcia. Członków do takiej grupy możesz szukać także na forach czy grupach facebookowych dla przedsiębiorców.
Ja sama należę do takiej grupy i bardzo to sobie cenię. Od dwóch lat raz w tygodniu spotykamy się online w małym 3-osobowym gronie, korzystając z Google Meet. Wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem trapiących nas biznesowych problemów i wymieniamy się doświadczeniami. Istotne jest, by dobrać do grupy osoby, których firmy znajdują się na podobnym poziomie rozwoju.
Bierz udział w wydarzeniach dla przedsiębiorców
Spotkania wirtualne są stosunkowo prostym i wygodnym sposobem na zwalczanie poczucia osamotnienia. Nic nie zastąpi jednak realnych spotkań. Jeśli możesz sobie na to pozwolić ze względu na lokalizację, zacznij brać udział w wydarzeniach organizowanych dla przedsiębiorców. Mogą to być duże konferencje, czy bardziej kameralne meetupy. Zorientuj się, czy w Twojej okolicy działa inkubator przedsiębiorczości lub regionalna izba gospodarcza. A może Urząd Miasta organizuje wydarzenia integrujące lokalnych przedsiębiorców?
Oczywiście nie muszą to być tylko spotkania poświęcone biznesowi. W zależności od tego, w jakiej branży działasz, z pewnością znajdziesz wydarzenia branżowe, na których można znacznie poszerzyć swoje kontakty i nawiązać nowe znajomości. Są także konferencje i targi, gdzie także można zarówno poszerzać swoją wiedzę, jak i siatkę kontaktów.
Ostatecznie możesz także samodzielnie zorganizować tego typu wydarzenia. Nie jest to wcale takie trudne, co wiem z praktyki własnej. Chętnych na spotkanie można szukać na przykład na grupach facebookowych dla przedsiębiorców i grupach tematycznych.
Przeczytaj książkę lub słuchaj podcastu
Czytanie książek lub słuchanie podcastów związanych z Twoją dziedziną pracy może pomóc Ci poczuć się mniej osamotniony. Możesz również poszukać grup dyskusyjnych lub forów internetowych związanych z Twoją dziedziną, aby nawiązać kontakty z innymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Idź do kina, do muzeum, na wystawę. No i do teatru! Teatr to w ogóle uczta dla zmysłów.
Nawiązuj nowe znajomości podczas spacerów lub treningów
Jednym ze skutecznych sposobów jest także aktywne uczestnictwo w życiu społecznym poza domem. Regularny spacer może pomóc Ci w oderwaniu się od pracy i zrelaksowaniu się. Możesz również wykorzystać ten czas, aby porozmawiać z innymi ludźmi, np. sąsiadami lub ludźmi w parku. Poczucie kontaktu z innymi ludźmi może pomóc Ci w poczuciu przynależności do społeczności i zmniejszeniu poczucia osamotnienia.
Salki fitness i kluby sportowe oferują idealne środowisko do nawiązywania nowych znajomości. Wspólne ćwiczenia, zajęcia grupowe czy nawet krótka rozmowa przy sprzęcie do ćwiczeń mogą być świetnym początkiem nowych przyjaźni. Dodatkowo regularne uczęszczanie na zajęcia pozwala na częstsze spotkania z tymi samymi osobami, co sprzyja budowaniu głębszych relacji.
Oprócz aspektu społecznego aktywność fizyczna w salkach fitness ma znaczący wpływ na zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia pomagają w redukcji stresu, poprawie nastroju i ogólnego samopoczucia. Endorfiny wydzielane podczas wysiłku fizycznego naturalnie zwalczają uczucie smutku i lęku, co jest szczególnie ważne w czasach pracy zdalnej. A ustalanie i osiąganie celów sportowych może znacząco poprawić samoocenę i poczucie własnej wartości.
Praca zdalna ma swoje plusy, ma też i minusy. Osamotnienie jest zdecydowanie tym największym minusem. Zatem dbaj o siebie i trzymam za Ciebie kciuki!